Jdi na obsah Jdi na menu
 


Země původu:Anglie

Charakteristika:Pastevecký pes a honácký pes.

Výška:Psi měří v kohoutku 53 až 55cm,Feny jsou o něco menší.

Srst:Srst je polodlouhá,lesklá,s hustou podsadou Všechny barvy jsou přípusté,ale bíla nesmí převažovat.Nejčastěji se vyskytuje černobíla srst.

Péče:Srst border kolie vyžaduje poměrně málopéče.Kartáčováním jednou udržíte srst v dobré kondici.

Povaha:Velice pracovitá,inteligentní,mazaná,rychle se učí,všímavá,pohyblivá,ostražitá,velice oddaná svému pánovi a jeho rodině,tvrdá sama k sobě,statečná.

Výchova:Border kolie je po celém světě známa svou inteligencí a snahou vyhovět svému pánovi.Velice rychle si osvojí nové povely a velká většina z nich má přirozené vlohy pro zahánění dobytka.

Společná charakteristika:Máli border kolie dostatek pohybu a zaměstnání,vychází všeobecně dobře s ostatními psy,domácí zvířata a dětmi.Nemáli dostatek práce,přidělí si nějaký úkol sama a bude například,,zahánět¨¨vaše děti.

Pohyb:border kolie, která nemá co dělat,je nadmíru obtežním a někdy i agresivním psem.Ale dostatek pohybu není vše,co toto plemeno potřebuje.Tento pes musí a chce pracovat a jeho tělo i duše musí být,,krmeny¨¨jedním nebo více úkoly.Není proto náhoda.že se v soutěžích umistuje  vždy an nejvyšších příčkách,jeli o obratnost,poslušnost,flyball,zaháňku ovcí atd.Jsou to perfekcionisté s neutuchající snohou plnit přání svého pána.Zkrátka toto plemeno žije,aby pro vás pracovalo,každý den nanovo.

Zvlášnost:Toto plemeno můžete bez problémů držet v boudě,pes však musí být denně  zaměstnán a  musí být často v kontaktu s pánem.

Pro lidi, kteří chtějí něčeho dosáhnout v psích sportech,je border kolie darem z nebe,ale také zemědelci,kteří ji nechají vykonávat její původní praci,nebudou zklamani.Border kolie není pes do domácnosti,s kterým  se tu a tam něco dělá.